RIJEČI 3-4/2020.
Riječi,br.3-4/2020.
Drugi svezak časopisa Riječi, 2020. godine, počinje s poezijom, koju je priredila i prevele Zrinka Blažević, riječ je o pjesmama Ilije Crijevića koje su prve ovjenčane, u Rimu 1484. godine, titulom poeta laureatus.
Slijedi prikaz 24. Kvirinovih poetskih susreta s tekstovima Đurđica Vuković, Krešimira Bagić koji piše o dobitnici Plakete sv. Kvirin 2020. Andriani Škunca, zatim kratkim izborom poezije predstavljena je laureatkinja.
Tin Lemac u tekstu Označiteljska nagnuća Alena Brleka i Darija Žilić pišu o Nagradi Kvirin za mlade autore, knjizi poezije Alena Brleka: Sang, slijedi izbor iz poezije Alena Brleka.
Prozu u ovom broju objavljuju Edit Glavurtić, Dino Pešut, Ljuba Lozančić, Andrea Grgić, Iva Dužić, Petra Sigur, Sanja Kobasić-Bužimkić i Radenko Vadanjel. Poetske prinose donose Kemal Mujičić Artnam, Ana Brnardić, Boris Vrga, Meri Grubić, Mirjana Mikulec, Ivanka Blažević Kiš i Krunoslav Mrkoci. Putopis Marijana Grakalića naziva Hvarski ljetopis lijepo će nas podsjetiti na otok Hvar u ovo zimsko vrijeme. Likovnost je posvećena arhitektu i slikaru Ivici Plavecu kroz razgovor koji je vodio Tomislav Škrbić, kroz prikaz Feđe Gavrilovića: Ivica Plavec – taljenje i kovanje gdje ističe da Pavec u likovnim radovima pokazuje „palimpsestno shvaćanje sebe i svoje okoline“. Fotografije radova nalaze se na naslovnici i u časopisu.
Esejistika je posvećena Franji Markoviću a o tome piše Jan Defrančeski u eseju imena O estetičkome nazoru Franje Markovića. Franjo Marković (1845. – 1914.), hrvatski filozof, književnik, književno-kazališni kritičar, filolog i prevoditelj, bio je prvi profesor filozofije i prvi dekan Filozofskog fakulteta te osmi po redu rektor obnovljenoga Sveučilišta u Zagrebu.
Raznolikost i bogatstvo priloga donosi rubrika Kritika/ Prikaz / Ogled koji započinje Kritičarevim obzorom Damira Radića o romanima Nemirnica Mihaele Gašpar, Nadohvat Ene Katarine Haler te o romanu Darka Cvijetića Što na podu spavaš.
Tomislav Škrbić prikazat će knjigu Predraga Fincija Što se sviđa svima: komentari uz Kantovo shvaćanje umjetnosti, Božica Brkan predstavlja knjigu Josipa Gujaša-Đuretina Mene su ljepote ostavile, koju je pripremio Đuro Vidmarović. Darija Žilić piše o knjizi Ksenije Premur, Vinogradi u praskozorje. Vesna Solar predstavlja Philippe Claudela i njegov Pseći arhipelag te knjigu Margaret Atwood: Svjedočanstva. Elizabeta Hrstić piše o knjizi Viktora Žmegača : Portreti gradova (London, Venecija, Munchen, Sankt Peterburg).
Ex Pannonia donosi prijevod Kristiana Županića Građanski rat i razaranje Siscije u 4. st. kao početak krize u rimskoj Panoniji a Domagoj Sremić piše o Kulturno-prosvjetnom i političkom radu dr. Antuna Radića.
U rubrici Stihovnica Siska objavljena je poezije mladih pjesnika dobitnika nagrade Stihovnica Siska, tu su pjesme Josipa Čekolja Velesove potočnice, Marite Čatić Sestre po moru i Andreja Đeraja Mehanička tipkovnica.
RIJEČI 3-4/2020.
Riječi,br.3-4/2020.
Drugi svezak časopisa Riječi, 2020. godine, počinje s poezi...
Više...
Riječi 2017/1-2
Na dvjesto stranica novi dvobroj Riječi donosi zanimljive književne, likovne i znanstvene prinose ... Više...
Riječi 2016/1-3
Za sve one gladne dobre domaće poezije novi trobroj časopisa Riječi sisačkog ogranka Matice hrva... Više...
Riječi 2015/3
Najnoviji četvero broj časopisa »Riječi«, na 226 stranica donosi iz zanimljivih prinosa iz pod... Više...
Riječi 2014/1-4
Tema broja posvećena je dramskoj književnosti a počinje esejom Organski glumački proces ili Scen... Više...
Riječi 2013/4
Bogat kolorit, životnost i lirski senzibilitet kista Vatroslava Kuliša na naslovnici (gost urednik... Više...
Riječi 2013/1
Tema broja: Boris Graljuk / Bojišnice i grobišta hrvatskih vojnika na karpatskom ratištu u
Više...
Kvirinovi poetski susreti
28. KVIRINOVI POETSKI SUSRETI
28. KVIRINOVI POETSKI SUSRETI GORAN saznajte više...
galerija fotografija
zadnja izdanja
Walter Friedrich Otto: Muze i božanski izvor pjevanja i kazivanja
Nakladnik Matica hrvatska Sisak, Sisak 2019.
Za nakladnika Tomislav Škrbić
Filozofska biblioteka „Hermes“, Knjiga Više...
Đurđica Vuković: Simetrija tišine
"Temeljena potka „Simetrije tišine“ je spoznaja o nesigurnosti, o nepostojanju odgovora na pitanja koja smo tijekom života postavljali, svi Više...