Riječi 2017/1-2
Kako miriše novi dvobroj Riječi!?
Riječi, časopis za književnost, kulturu i znanost, Ogranak Matice hrvatske Sisak, gl.odg. urednica Đurđica Vuković
Na dvjesto stranica novi dvobroj Riječi donosi zanimljive književne, likovne i znanstvene prinose pod uredničkim palicom Đurđice Vuković, Andrije Tunjića i Siniše Matasovića .
Časopis otvara tekst Ivana Rogića Nehajeva Pokusni narod koji je napisan 1991. godine no i danas je, nažalost, aktualan jer tangira sadašnje stanje društva i politika u Hrvatskoj.
Pjesnički, književni i znanstveni rad uglednog intelektualca, Ivana Rogića Nehajeva donosi i rubrika Jedan autor kroz razgovor, esejistiku, poeziju i znanost. U razgovoru naslovljenog Između tereta totalitarnog naslijeđa i zahtjeva modernosti Rogić govori o književnosti i pjesništvu danas. Na pitanje Andrije Tunjića „miriše“ li hrvatsko pjesništvo slijedi Rogićev odgovor: Koliko, pak suvremeno hrvatsko pjesništvo, kao cjelina, dobro „miriše“ teško mi je reći, jer nemam potrebna znanja i uvide. Možda je lakše nego prije naići na mehaničke reciklaže i ponavljanja. Tu je, svakako, novost uspon raznih industrija doživljaja: njima je „u genima“ posezati za simulacijama koječega. Pa se, nerijetko, simuliraju i pjesnički tekstovi, ne uvijek dobri, ali svakako prigodni i „potrošni“. Ima, dakle svačega. Ali ima, bogme, i pjesničkih tekstova koji dobro „mirišu“. I što ih više tražite – toliko ih teže nalazite. To je, znamo iz biologije, nekom vrsti „prirodne pojave“.
Rogićev književni opus predstavljen je izborom nekoliko eseja iz knjigu Peti stupanj prijenosa(1992.) kako bismo odgovorili što se od objave knjige promijenilo u hrvatskom društvu, a znanstveni rad prikazan je tekstom Ivo Pilar i pitanja o modernizaciji hrvatskog društva
Rogić se kao pjesnik javio s naraštajem oko časopisa Pitanja (1969.) i razvijao se u duhu postmodernističke pjesničke paradigme. Pjesništvo je to koje se oslanja na vrsnu tradiciju Kranjčevića, Polića Kamova, Šimića, Krleže, a novi pjesnički rukopis kojega objavljujemo Podrubni zapisi o rudarenju čuda potvrđuje da je njegova poezija „ prije svega postmodernistička u kojoj se detektiraju intertekstualnost, metatekstualnost te konkretistička i vizualistička pjesnička praksa“.
RIJEČI 3-4/2020.
Riječi,br.3-4/2020.
Drugi svezak časopisa Riječi, 2020. godine, počinje s poezi...
Više...
Riječi 2017/1-2
Na dvjesto stranica novi dvobroj Riječi donosi zanimljive književne, likovne i znanstvene prinose ... Više...
Riječi 2016/1-3
Za sve one gladne dobre domaće poezije novi trobroj časopisa Riječi sisačkog ogranka Matice hrva... Više...
Riječi 2015/3
Najnoviji četvero broj časopisa »Riječi«, na 226 stranica donosi iz zanimljivih prinosa iz pod... Više...
Riječi 2014/1-4
Tema broja posvećena je dramskoj književnosti a počinje esejom Organski glumački proces ili Scen... Više...
Riječi 2013/4
Bogat kolorit, životnost i lirski senzibilitet kista Vatroslava Kuliša na naslovnici (gost urednik... Više...
Riječi 2013/1
Tema broja: Boris Graljuk / Bojišnice i grobišta hrvatskih vojnika na karpatskom ratištu u
Više...
Kvirinovi poetski susreti
28. KVIRINOVI POETSKI SUSRETI
28. KVIRINOVI POETSKI SUSRETI GORAN saznajte više...
galerija fotografija
zadnja izdanja
Walter Friedrich Otto: Muze i božanski izvor pjevanja i kazivanja
Nakladnik Matica hrvatska Sisak, Sisak 2019.
Za nakladnika Tomislav Škrbić
Filozofska biblioteka „Hermes“, Knjiga Više...
Đurđica Vuković: Simetrija tišine
"Temeljena potka „Simetrije tišine“ je spoznaja o nesigurnosti, o nepostojanju odgovora na pitanja koja smo tijekom života postavljali, svi Više...