O nama
Matica hrvatska jedna je od najstarijih hrvatskih kulturnih institucija čiji važan dio čine pododbori-ogranci. Matica je uvijek imala uporište u Sisku i pristaše među Siščanima, otkako je ustrojena 1874. godine. Najpoznatiji njezini članovi bili su dr. Antun Radić, Franjo Lovrić - gradonačelnik Siska, Adela i Andrija Milčinović- književnici, Alberto Weber- gradski vijećnik, Milan Šenoa - kotarski predstojnik, dr. Franjo Gutscy, Ante Kovačević-književnik, Dragutin Seljan – zemljopisac i drugi.
„Hrvatske Novine“ od 4. siječnja 1936.godine najavile su ustrojavanje prvog Pododbora Matice hrvatske u Sisku. Utemeljiteljska skupština je održana 26. travnja 1936. godine u Velikom kaptolu.
Novo buđenje Matice hrvatske u Sisku započelo je 1963. godine a Pododbor je osnovan 21. ožujka 1964. godine. Ogranak Matice hrvatske u Sisku prestao je djelovati 1971.godine zbog poznatih političkih događaja toga vremena.
Godine 1990. nakon demokratskih promjena ponovno je 2. listopada 1990. godine obnovljen rad Matice u Sisku koji kontinuirano djeluje i danas. Najveća zasluga za obnavljanje rada pripada dugogodišnjem tajniku Ivanu Matijaševiću koji je 1971. stradao u čistkama kada je nedemokratska vlast udarila na Maticu, ukinula je njezino djelovanje, pozatvarala njezine prvake i članove proglasivši ih neprijateljem vlasti i države.
Naše aktivnosti započele su odmah nakon obnoviteljskog rada već je 21. prosinca 1990. godine, u Glazbenoj školi Fran Lhotka na promociji imena Svečanost riječi predstavljen je prvi broj časopisa Riječi na kojem se predsjednik Matice hrvatske Vlado Gotovac obratio prisutnima:
«Mi se vraćamo u Europu, ali pri tome mijenjamo tu Europu. I mi, i Europa zajedno ne znamo kakav će biti konačni rezultat toga susreta… Želim da taj put, koji pred nama stoji, bude put na kojem ćemo, mi koji smo se ujedinili u Matici hrvatskoj, s punim osjećajem odgovornosti prihvatiti se toga da u okviru, u kojem se Matica hrvatska bavi sudbinom hrvatskog naroda, budemo oni koji će tu sudbinu ispunjavati na način koji pripada kulturi i civilizaciji zapadnog svijeta.»
RIJEČI 3-4/2020.
Riječi,br.3-4/2020.
Drugi svezak časopisa Riječi, 2020. godine, počinje s poezi...
Više...
Riječi 2017/1-2
Na dvjesto stranica novi dvobroj Riječi donosi zanimljive književne, likovne i znanstvene prinose ... Više...
Riječi 2016/1-3
Za sve one gladne dobre domaće poezije novi trobroj časopisa Riječi sisačkog ogranka Matice hrva... Više...
Riječi 2015/3
Najnoviji četvero broj časopisa »Riječi«, na 226 stranica donosi iz zanimljivih prinosa iz pod... Više...
Riječi 2014/1-4
Tema broja posvećena je dramskoj književnosti a počinje esejom Organski glumački proces ili Scen... Više...
Riječi 2013/4
Bogat kolorit, životnost i lirski senzibilitet kista Vatroslava Kuliša na naslovnici (gost urednik... Više...
Riječi 2013/1
Tema broja: Boris Graljuk / Bojišnice i grobišta hrvatskih vojnika na karpatskom ratištu u
Više...
Kvirinovi poetski susreti
28. KVIRINOVI POETSKI SUSRETI
28. KVIRINOVI POETSKI SUSRETI GORAN saznajte više...
galerija fotografija
zadnja izdanja
Walter Friedrich Otto: Muze i božanski izvor pjevanja i kazivanja
Nakladnik Matica hrvatska Sisak, Sisak 2019.
Za nakladnika Tomislav Škrbić
Filozofska biblioteka „Hermes“, Knjiga Više...
Đurđica Vuković: Simetrija tišine
"Temeljena potka „Simetrije tišine“ je spoznaja o nesigurnosti, o nepostojanju odgovora na pitanja koja smo tijekom života postavljali, svi Više...