23. Kvirinovi poetski susreti
Dobitnik nagrade 23.Kvirinovih poetskih susreta za ukupan prinos hrvatskom pjesništvu je Zvonko Kovač, tako je odlučio žiri u sastavu Krešimir Bagić (predsjednik), Miroslav Mićanović i Đurđica Vuković.
„Riječ je o pjesniku koji je dosad objavio sedam zbirki: Courbette (1974), Korelacije (1982), Slutim sretnu ruku (1988), Goetingenske elegije (2001), Vrnul se buom (2001), Moral bi meriti se z morjem (2009) i Zvon u kiši (2015). K tome autor je i niza stručnih i znanstvenih knjiga, uz ostalo: Interpretacijski kontekst (1987), Kritika knjigoslovlja i druge kritike (1987), Poetika Miloša Crnjanskog (2001; 22012) Poredbena i/ili interkulturna povijest književnosti (2001; 22011) Domovinski eseji (2009) Interkulturne studije i ogledi (2016) i Međujezična razlaganja (2018).
Zvonko Kovač je pjesnik koji uvijek računa s cjelinom i koji komunicira s njezinim različitim segmentima i slojevima. Kada je o jeziku i književnoj tradiciji riječ, u njegovim stihovima evocirani su lirski idiomi i motivi od začinjavaca i petrarkista preko pjesničkih klasika i usmene poezije do modernističkih atrakcija i razgovorne fraze. Priroda njegova interesa očituje se već u lirskom prvijencu – zbirci Courbette… Temeljna su obilježja njegova lirskog iskustva kajkavsko-štokavska diglosija, subjektova zabrinutost nad stanjem svijeta i stalna problematizacija jezika. U tom su smislu osobito paradigmatične zbirke Korelacije i Vrnul se buom… U zbirci Vrnul se buom do punog izražaja dolazi Kovačeva neobarokna, retorički razigrana i razvedena kajkavska fraza. Pjesnikova je strategija nedvojbeno usmjerena prema otkrivanju arhajske jezične magije u dijalektu. Kovač kajkavski pretvara u prostor refleksije suvremenog intelektualca koji kritički promišlja događaje oko sebe… Ukratko: pjesnička je gesta Zvonka Kovača snažna, izvorna i autentična, jedna od onih koje bogate umjetničke, spoznajne i komunikacijske standarde hrvatske kulture.“ (Krešimir Bagić)
Dobitnica Malog Kvirina, za najbolju knjigu poezije objavljenu između dva Susreta autora do 35 godina, je Marija Dejanović i njezina knjiga Etika kruha i konja odlučio je žiri u sastavu Darija Žilić, Tin Lemac i Đurđica Vuković.
„Mlada pjesnikinja Marija Dejanović objavila je 2018. godine pjesničku zbirku Etika kruha i konja za koju je dobila prestižnu nagradu Goran za mlade pjesnike. Već u prvoj zbirci pokazala se kao iznimno zrela pjesnikinja što se tiče književne izobrazbe, poetike, stila i estetike same poezije…Spisateljska zrelost očituje se u izboru teme, njezinoj konzistentnoj provedbi, poetičkom začetku, britko satkanom stilu i svijesti o složenoj međuovisnosti navedenih faktora. Dejanovićeva se nadovezuje na Sorelov model pjesništva slikovnog mišljenja začetog u 90-im, ali ne više onog koji je kontaminiran stvarnosnom poetikom. Čak se i od današnjeg poststvarnosnog horizonta pjesnikinja ograđuje i plovi novim putem koji će se tek razotkriti u buduće vrijeme…U zbirci su temeljni motivi kruha i konja obrađeni na mitološko-simboličkoj razini, a kroz raznovrsna poigravanja i semantička kodiranja umrežavaju se mitološki, simbološki, bajkovni i legendarni diskurz nudeći slikovno i semantički bogat i plodan diskurz.“ (Tin Lemac)
Program manifestacije
7.– 9. lipnja 2019.
Petak, 7. lipnja 2019. u 20 h
Matica hrvatska Sisak, Rimska 9, Sisak
Otvorenje 23. Kvirinovih poetskih susreta
Dodjela nagrada:
- Za ukupan prinos hrvatskom pjesništvu
- Za najbolju knjigu objavljenu između dva
Susreta autoru do 35 godina
- Razgovori o pjesništvu laureata, pjesničko čitanje
Subota, 8. lipnja 2019. u 10,30 h
Matica hrvatska Sisak, Rimska 9, Sisak
Riječi 50/20
- Predstavljanje Riječi, časopis za književnost, kulturu i znanost
- Prigodna izložba / 100/50/30/20
- Pjesničko čitanje: Na klupi s Matošem
21,00 h Brod „Biokovo“
Pjesnička večer uz glazbeni program
Nedjelja, 9. lipnja 2019. u 10,30 h
Razglednica Siska / obilazak grada
Posjet grobovima Tee Benčić Rimay i Josipa Severa
Na pjesničkim večerima nastupaju laureati 23. Kvirinovih poetskih susreta Zvonko Kovač i Marija Dejanović, hrvatske pjesnikinje i pjesnici Krešimir Bagić,Sanja Baković , Lana Derkač, Branko Čegec, Dorta Jagić, Monika Herceg, Miroslav Kirin ,Tin Lemac, Siniša Matasović , Miroslav Mićanović, Nataša Nježić Bublić, Davor Šalat,Livija Reškovac, Đurđica Vuković, Darija Žilić i članovi Stihovnice Siska.
RIJEČI 3-4/2020.
Riječi,br.3-4/2020.
Drugi svezak časopisa Riječi, 2020. godine, počinje s poezi...
Više...
Riječi 2017/1-2
Na dvjesto stranica novi dvobroj Riječi donosi zanimljive književne, likovne i znanstvene prinose ... Više...
Riječi 2016/1-3
Za sve one gladne dobre domaće poezije novi trobroj časopisa Riječi sisačkog ogranka Matice hrva... Više...
Riječi 2015/3
Najnoviji četvero broj časopisa »Riječi«, na 226 stranica donosi iz zanimljivih prinosa iz pod... Više...
Riječi 2014/1-4
Tema broja posvećena je dramskoj književnosti a počinje esejom Organski glumački proces ili Scen... Više...
Riječi 2013/4
Bogat kolorit, životnost i lirski senzibilitet kista Vatroslava Kuliša na naslovnici (gost urednik... Više...
Riječi 2013/1
Tema broja: Boris Graljuk / Bojišnice i grobišta hrvatskih vojnika na karpatskom ratištu u
Više...
Kvirinovi poetski susreti
28. KVIRINOVI POETSKI SUSRETI
28. KVIRINOVI POETSKI SUSRETI GORAN saznajte više...
galerija fotografija
zadnja izdanja
Walter Friedrich Otto: Muze i božanski izvor pjevanja i kazivanja
Nakladnik Matica hrvatska Sisak, Sisak 2019.
Za nakladnika Tomislav Škrbić
Filozofska biblioteka „Hermes“, Knjiga Više...
Đurđica Vuković: Simetrija tišine
"Temeljena potka „Simetrije tišine“ je spoznaja o nesigurnosti, o nepostojanju odgovora na pitanja koja smo tijekom života postavljali, svi Više...