Zavirite u nove Riječi

Časopis otvara rubrika Likovnost i tekst Tomislava Škrbića Umjetnički duh Slave Striegla, izgovoren na otvaranju izložbe Striegl, iz privatne zbirke obitelji Antolčić i Devčić, otvorene u 17.listopadu 2018., a čiji je organizator Matica hrvatska Sisak. „Po svemu sudeći, likovna je životnost i iznimnost Strieglova slikarstva rezultat specifične, „poluapstraktne”, umjetničko-duhovne pozicije iz koje je umjetnik stvarao većinu slikarskih djela. Usput rečeno, na sličan je način primjerice stvarao i veliki umjetnik Paul Klee. Striegl na svojim slikama, u slikarskom mediju, posebice putem pomno izvedenih detalja, nastoji izgraditi određenu atmosferu, duševni ugođaj, odnosno izazvati određeni dojam u gledatelju. Ugođaj i dojam imaju dakle presudnu umjetničku važnost, pa Striegl zato pri izvođenju crteža, kao konkretno-predmetne figuracije koja već po samoj sebi implicira neki nelikovni smisao, nastoji pomoću komponiranja, slaganja (apstraktnih) detalja naglasiti likovno-estetski moment i time ublažiti utjecaj onog nelikovnog.“ – istaknut će Škrbić.
U rubrici Jedan autor predstavljena je književnica Marina Šur Puhlovski, autorica više od dvadeset proznih djela koju upoznajemo kroz razgovor Književnost nije križaljka koju treba riješiti nego tajna koju treba dokučiti a koji je s njom vodio Andrija Tunjić. O suvremenoj hrvatskoj prozi autorica će kazati: „Većina hrvatske, a i svjetske proze i danas je na tom tragu novinarstva, a ne umjetnosti, ne libi se, recimo, uvođenja kriminalne radnje u književnost, kao glavnog simptoma, odnosno poigravanja gotovim prosedeima, a izuzetci samo potvrđuju pravilo…“ Čitatelj će najbolje njena razmišljanja o književnosti potvrditi čitajući njezinu prozu, pomno izabranu za ovu prigodu.
Ilija Aščić, Zlatko Erjavec, Vesna Rogulja Mart,Sanja Kobasić-Bužimkić,Tihana Gambiraža, Senka Čorak, Magdalena Blažević i Daniel Radočaj su autori čiji će tekstovi pokazati različitost: drugačije pismo, teme i pristupa suvremenoj hrvatskoj prozi.
Rubriku Poezija otvara Milko Valent s Plavim sinkopama a nastavljaju pjesnikinje Božica Jelušić s Jastukom od lišća, Maja Kušenić Gjerek s Amforfom od celofana i Sanja Lovrenčić s ciklusom pjesama Pjevanja male sirene. Bogatstvu pjesničkog izričaja u ovim Riječima doprinosi i pjesništvo Petre Sigur,Davora Gašpića, Ivana Čeperkovića, Mirjane Mrkele, Petre Zelenike, Davorina Žitnika i Livija Reškovac.
Poetska esejistika donosi zanimljiv filozofsko – glazbeno - poetski esej Krašimira Brlobuša naziva U zaboravu Orfejeva okreta u kojem propituje smisao umjetnosti osobito glazbe pitajući se: „Što je ono trajno (perenijalno) i neiscrpno u muzici što bismo mogli uvjetno označiti kao njezino tzv. primordijalno svojstvo. Pri pokušaju propitivanja i tumačenja onog što je to primordijalno ili prvobitno u glazbi, autor se ovog kratkog interludija ne kani upuštati u neko odviše pretenciozno razotkrivanje te istodobno ustanovljavanje neke samoj glazbi svojstvene biti“.
Slijedi nam dramska pjesma Comala iz Ossianovih pjesničkih djela,Jamesa Machpersona, škotskog pjesnika koju je s engleskog preveo Luka Tripalo. Ova je pjesma vrijedna s obzirom na svjetlo koje baca na drevnost Ossianovih sastavaka.
Ne četrdesetak stranica časopis donosi niz zanimljivih ogleda, kritika i prikaza te posebnu rubriku Kritičarev obzor koji obuhvaća pet kritika Franje Nagulova. Piše Nagulov o zbirkama poezije Monike Herceg Početne koordinate, Slavka Jendrička Apostolke, Darka Pernjaka Pisani prostor, Zrinka Šimunića Dijete zapada i Zvonimira Stjepanovića Livadski puteljci,
Tomislav Škrbić u tekstu Sloboda kao čežnja za domom budućnosti progovara o knjizi, zbirci filozofskih eseja Damira Barbarića sabranih pod naslovom Putokazi.
Nastavlja se Tin Lemac s dva prikaza pjesničkih knjiga Diane Burazer Nebeske jabuke i Šime Majić Melankolija igra badminton.
Livija Reškovac govori o knjizi Borisa Domagoja Biletića Zato što vrime ne prolazi i Marije Rakić Mimice Ples u dvorištu.
Naslovnicu krasi ulje Slave Striegla Ribič.
RIJEČI 3-4/2020.
Riječi,br.3-4/2020.
Drugi svezak časopisa Riječi, 2020. godine, počinje s poezi...
Više...
Riječi 2017/1-2
Na dvjesto stranica novi dvobroj Riječi donosi zanimljive književne, likovne i znanstvene prinose ... Više...
Riječi 2016/1-3
Za sve one gladne dobre domaće poezije novi trobroj časopisa Riječi sisačkog ogranka Matice hrva... Više...
Riječi 2015/3
Najnoviji četvero broj časopisa »Riječi«, na 226 stranica donosi iz zanimljivih prinosa iz pod... Više...
Riječi 2014/1-4
Tema broja posvećena je dramskoj književnosti a počinje esejom Organski glumački proces ili Scen... Više...
Riječi 2013/4
Bogat kolorit, životnost i lirski senzibilitet kista Vatroslava Kuliša na naslovnici (gost urednik... Više...
Riječi 2013/1
Tema broja: Boris Graljuk / Bojišnice i grobišta hrvatskih vojnika na karpatskom ratištu u
Više...
Riječi 2011/04
Novi broj časopisa za književnost, kulturu i znanost Riječi, pod uredničkom palicom Đurđice Vu... Više...
2011
Riječi 2011/01-03
Tomislav Žigmanov /Iskre svjetlosti i odbljesci popudbine - Izbor iz književnog stvaralaštva novo... Više...
galerija fotografija
zadnja izdanja
Walter Friedrich Otto: Muze i božanski izvor pjevanja i kazivanja
Nakladnik Matica hrvatska Sisak, Sisak 2019.
Za nakladnika Tomislav Škrbić
Filozofska biblioteka „Hermes“, Knjiga Više...
Đurđica Vuković: Simetrija tišine
"Temeljena potka „Simetrije tišine“ je spoznaja o nesigurnosti, o nepostojanju odgovora na pitanja koja smo tijekom života postavljali, svi Više...